background img
banner

    Czym są biokominki? Jakie są ich rodzaje oraz największe zalety?

    5 lat temu przez
    Biokominek

    Nadciągająca jesień to czas, w którym wielu z nas marzy o przyjemnych wieczorach przy kominku. Problem w tym, że tradycyjne kominki nie są rozwiązaniem zbyt wszechstronnym i trudno o nich myśleć, mieszkając w zwykłym bloku. Dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na kominek opalany drewnem, powstała jednak bardzo ciekawa alternatywa w postaci biokominków. Tanich, bezpiecznych i bardzo ekologicznych.

    Czym różni się biokominek od kominka tradycyjnego?

    Tradycyjne kominki opalane są drewnem lub brykietem i stąd też wynikają praktycznie wszystkie ich wady. Nie dość, że potrafią solidnie zadymić całe pomieszczenie, to jeszcze wymagają całej instalacji kominowej, możliwej do założenia wyłącznie w określonego typu budownictwie. A jak wygląda to w przypadku biokominków?
    Płyn do biokominków

    Biokominek to niezwykle ciekawa alternatywa dla każdego, kto pragnie cieszyć się żywym ogniem we własnym mieszkaniu (i nie tylko!), jednak nie może pozwolić sobie na budowę kominka tradycyjnego. Biokominki opalane są nie drewnem, lecz specjalnym biopaliwem – czy to w postaci płynnej, czy żelowej – które powstaje na bazie ekologicznego etanolu. Paliwo to jest nie tyko przyjazne dla środowiska, ale i dla ludzi. Ilość wytwarzanego przez nie dwutlenku węgla jest znikoma, nie wywołuje żadnego zadymienia i przez to samo nie wymaga instalacji kominowej. Wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi kominek, by usunąć wszelkie efekty spalania biopaliwa.

    Jakie są najpopularniejsze rodzaje biokominków?

    Biokominki, jako kategoria produktowa, cechują się zaskakującą wręcz różnorodnością. Ze względu na sposób ich użytkowania oraz montażu wyróżniamy więc:
    • biokominki wolnostojące – posiadają pełne palenisko, stabilna podstawę i zapewniają pełną mobilność;
    • biokominki wiszące – funkcjonalne i proste w montażu, przeznaczone do zawieszania praktycznie w dowolnymi miejscu;
    • biokominki narożne – idealne do wbudowywania w filary, kolumny czy łączenia ścian;
    • biokominki stołowe – niewielkie, łatwe w przenoszeniu kominki do ustawiania we wnętrzach lub na zewnątrz;
    • wkłady biokominkowe – same wkłady przeznaczone do zabudowy, dające możliwość praktycznie dowolnej aranżacji.

    Co jest największą zaletą biokominków?

    Z całą pewnością na czoło listy zalet biokominków wysuwa się to, iż nie wymagają one żadnych instalacji odprowadzających spaliny i przez to samo można je stosować praktycznie w dowolnym miejscu – tak wewnątrz domu czy mieszkania, jak i na zewnątrz (np. w ogrodzie). Fakt, że paliwem jest tu bioetanol, wpływa również na estetykę kominka oraz całego otoczenia. Koniec z sadzą, brudem, trocinami. Zamiast drewna czy brykietów, dyskretna puszka lub zbiornik z paliwem, które można ukryć w dowolnym miejscu.

    Domowe kominki jeszcze nigdy nie były tak wygodne w obsłudze!

    Przypisane tagi:
    · ·
    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.