background img
banner

Czy drukarka paragonowa i kasa fiskalna to to samo?

2 lata temu przez

Obecnie żaden przedsiębiorca nie może prowadzić swojej działalności bez prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej lub drukarki paragonowej. Jednak czy kasa fiskalna to to samo, co drukarka paragonowa? Czym różni się kasa fiskalna od drukarki?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, której przychody przekroczyły granicę wyznaczoną przez Ministerstwo Finansów, ma obowiązek rejestrowania sprzedaży swoich produktów lub usług za pomocą kasy fiskalnej lub drukarki paragonowej.

Kasa fiskalna

Kasy fiskalne, inaczej kasy rejestrujące, są zazwyczaj wykorzystywane do prowadzenia sprzedaży detalicznej poprzez wystawianie kupującemu paragonu fiskalnego. Wykorzystuje się je głównie w małych i średnich firmach, ale mogą być równie dobrze wykorzystywane w dużych punktach handlowych. Kasy fiskalne służą do zapisu obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży i zazwyczaj posiada ona pamięć fiskalną typu OTP (one time programing). Nie można prowadzić sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej z poziomu programu komputerowego i drukować w ten sposób paragonów. Taką funkcję posiada wyłącznie drukarka paragonowa.

Drukarka paragonowa

Drukarki paragonów to również urządzenia służące do wystawiania kupującym paragonów fiskalnych. Główna różnica pomiędzy kasą fiskalną a drukarką polega na tym, że to drugie urządzenie jest obsługiwane wyłącznie z poziomu programu komputerowego, a więc niezbędny do jej prawidłowej pracy jest komputer oraz program sprzedażowy. Drukarki paragonów są stosowane przede wszystkim w bardzo rozbudowanych bazach towarowych, a więc w przedsiębiorstwach skomputeryzowanych, które np. wystawiają faktury VAT sprzedaży. Dzięki takiemu urządzeniu możliwy jest szczegółowy wgląd w stany magazynowe firmy, a także istnie możliwość stosowania różnego rodzaju rabatów czy promocji.

Kategoria artykułu:
Biznes · Handel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.