background img
banner

  Co to znaczy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą?

  12 miesięcy temu przez
  Blog prawniczy Profinfo.pl

  Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejszą formą prawną prowadzenia firmy. Mimo że jej założenie jest proste i często wymaga tylko jednej wizyty w urzędzie, to dla początkujących przedsiębiorców stanowi duże wyzwanie. Odpowiedzialność za prowadzenie księgowości i znajomość prawa podatkowego to bez wątpienia elementy, które stanowią problem dla osób, które wcześniej nie miały styczności z obsługą firmy.

  Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

  Definicję w zrozumiały sposób określa Ustawa o podatku dochodowym. W skrócie mówi ona o tym, że jest to zarobkowa działalność związana ze świadczeniem usług oraz sprzedażą towarów, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły we własnym imieniu. W definicji zaznaczono również, że przychody nie wynikają z umowy o pracę, najmu czy sprzedaży praw autorskich. Ogólnie można przyjąć, że jednoosobowa działalność gospodarcza to firma, która została zarejestrowana w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej przez osobę fizyczną. Aby założyć taką firmę nie trzeba posiadać kapitału początkowego, dlatego jest to najtańsza i najprostsza forma zarejestrowania własnego przedsiębiorstwa.

  Zalety

  Dla początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzenie własnej firmy, jednoosobowa działalność jest z pewnością najkorzystniejszym rozwiązaniem. Jej rejestracja jest całkowicie bezpłatna i nieskomplikowana, a cały proces można przejść za pośrednictwem profilu na ePUAP. W dodatku nie jest wymagane budowanie kapitału początkowego, a przedsiębiorca ma możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Jedną z najważniejszych korzyści prowadzenia własnej działalności, jest bez wątpienia niezależność i samodzielne decydowanie o dalszym rozwoju firmy. Wraz z poszerzaniem biznesu i zdobywaniem nowych klientów, można w przyszłości podjąć decyzję o założeniu spółki, a prowadzenie jednoosobowej działalności traktować jako podnoszenie umiejętności w organizacji biznesu i podejmowaniu strategicznych decyzji.

  Wady

  Prowadzenie własnej działalności wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością znajomości prawa podatkowego, rachunkowości i innych aspektów prawnych, z którymi do tej pory nie mieliśmy styczności pracując na etacie. W tym przypadku z pewnością przydatny będzie blog Profinfo.pl, w którym poruszane są ważne kwestie związane z prawem i biznesem. Dużym obciążeniem dla początkującego przedsiębiorcy może być prowadzenie księgowości i odprowadzanie składek ZUS, co dla laika może być dość skomplikowane. Założenie swojej firmy to także ryzyko, gdyż w przypadku niepowodzenia, to przedsiębiorca odpowiada za długi całym swoim majątkiem i nie jest chroniony tak, jak w przypadku spółki z o.o. Zarejestrowanie firmy jest najłatwiejszym krokiem, jednak do dalszego jej prowadzenia warto się wcześniej przygotować lub skorzystać z usług biura rachunkowego, szczególnie na początku drogi w biznesie.

  Kategoria artykułu:
  Biznes

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.