background img
banner

    Co musisz wiedzieć o amortyzatorach gazowych?

    6 lat temu przez

    Często niedocenianym podzespołem samochodowym jest amortyzator. Pełni on bowiem niezwykle ważną funkcję, która ma wpływ na sprawność działania niemal całego samochodu. Głównym jego zadaniem jest redukcja drgań, która ma szereg konsekwencji. Warto zauważyć, że istnieje duża różnorodność elementów odpowiedzialnych za stabilizację trzęsień.

    Wykorzystanie gazu i oleju

    Najpopularniejszy podział to ten na amortyzatory gazowe i olejowe. Niewątpliwie, te pierwsze są dzisiaj zdecydowanie częściej spotykane. Należy jednak w tym miejscu zauważyć, że ich nazwa jest nieco myląca. W rzeczywistości bowiem wszelkie zespoły amortyzujące, nawet te gazowe, wykorzystują olej. W przypadku nowoczesnych podzespołów po prostu korzysta się z niego razem z gazem, oddzielonym za pomocą przegrody. Wszystko to po to, aby nie dochodziło do spieniania się oleju.

    amortyzatory

    Jak działają amortyzatory gazowe?

    Amortyzator wykorzystujący olej i gaz może być dwu- lub jednorurowy. Gazem wypełniającym amortyzator jest najczęściej azot, który tak jak wspomniano, oddziela od oleju szczelna przegroda. Kiedy mechanizm się uruchamia, dochodzi do gwałtownego ściśnięcia, w wyniku czego znacząco wzrasta ciśnienie. W konsekwencji do komory roboczej wsuwa się tłoczysko. Tym samym tłok idzie w dół, a nad nim przepływa olej, który po odbiciu znów spada na dół.

    Amortyzatory gazowe posiadają szereg zalet odpowiedzialnych za ich powszechne wykorzystywanie. Niektóre parametry są jednak korzystne tylko w określonych samochodach, przy danym typie jazdy. Tak czy inaczej, do najważniejszych właściwości amortyzatorów gazowych należą:

    • brak spieniania siÄ™ oleju
    • usztywnienie zawieszenia
    • zwiÄ™kszenie przyczepnoÅ›ci kół do jezdni

    Z racji mocnego trzymania się jezdni oraz usztywnienia nadwozia, modele wypełnione gazem świetnie nadają się do aut sportowych. Sprawdzają się podczas szybkiej jazdy, a także przemierzania nierównych terenów. Bardzo ważny jest również brak spieniana oleju, zjawiska, które doprowadza do destrukcji podzespołów. Nie zachodzi ono dzięki obecności gazu i odpowiedniemu odgrodzeniu obu czynników amortyzujących.

    Żywotność amortyzatora

    Wiele zależy od konkretnego modelu, a także od sposobu eksploatacji pojazdu i podzespołu. Niemniej jednak zwykle amortyzatory gazowe cieszą się dłuższą żywotnością od modeli olejowych. Warto pamiętać, aby zawsze wybierać wśród produktów znanych i docenianych firm. Nie bez znaczenia dla długowieczności amortyzatorów ma również dopasowanie ich do konkretnego modelu samochodu.

    Kategoria artykułu:
    Motoryzacja

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *