background img
banner

    Budowa transformatora

    12 lat temu przez

    Podstawową funkcją każdego transformatora jest przenoszenie prądu zmiennego między dwoma obwodami elektrycznymi bez zmiany pierwotnej częstotliwości energii elektrycznej prądu. Jak zbudowane jest to urządzenie elektryczne?
    Zasadą jest transformator zbudowany z rdzenia stanowiącego obwód magnetyczny i dwóch obwodów elektrycznych. I dlatego przeciętne transformatory składają się z co najmniej dwóch uzwojeń, które są nawinięte na ferromagnetyczny rdzeń magnetyczny. Oznacza to, że ta część obwodu magnetycznego posiada obszary stałego namagnesowania (tzw. domeny magnetyczne), które wytwarzają pole magnetyczne, przez które przekazywana jest energia. Tym samym między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym nie ma połączenie elektrycznego (występuje tzw. izolacja galwaniczna). Pierwsze uzwojenie bywa nazywane zasilającym, gdyż strona pierwotna transformatora jest zasilana ze źródła napięcia przemiennego, natomiast uzwojenie wtórne spełnia funkcję odbiorczą, bo to do niego jest podłączony odbiornik. Rdzenie większości transformatorów wykonuje się
    z blachy transformatorowej, złożonej z niskowęglowej stali krzemowej, co zapewnia specjalne własności magnetyczne. Blacha taka jest walcowana na zimno do grubości około 0,3 mm, a następnie pokrywana papierem, lakierem albo innymi materiałami wykorzystywanymi jako izolatory w celu ograniczenia prądów wirowych. Taka konstrukcja zapobiega także nadmiernemu przegrzaniu rdzenia. Można spotkać transformatory bez rdzenia, ale mają one specjalistyczne zastosowanie (są nazywane transformatorami powietrznymi).

    Kolumna to ta część rdzenia, na której umieszcza się uzwojenia wykonane najczęściej z miedzi, natomiast jarzmy to elementy łączące kolumny.
    W jednofazowym transformatorze rdzeniowym uzwojenia są dzielone na połowy
    i umieszczone na obu kolumnach, co prowadzi do tego, że pola przekrojów kolumn i jarzm są takie same.

    Jak widać transformator to układ dwóch połączonych magnetycznie cewek, w których jedna pobiera energię ze źródła prądu, a druga odbiera go w wyniku przepływu energii. Straty powstałe w wyniku przepływu prądu są niewielkie, sięgają ok. 2%.

    Kategoria artykułu:
    Przemysł

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.