background img
banner

    Blachodachówka modułowa – czy warto ją stosować?

    9 lat temu przez

    Blachodachówka modułowa zyskuje na popularności. Ten typ pokrycia dachowego montuje się zarówno na dachach dwuspadowych, jak i na bardziej zaawansowanych pod względem konstrukcyjnym dachach kopertowych. Liczba domów krytych blachodachówką modułową rośnie z każdym rokiem, co powoli odsuwa w cień tradycyjną blachodachówkę. Na czym polega jej sekret?

    Wady „dużego formatu”

    Zwykła blachodachówka, w zależności od profilu, to arkusze blachy sięgające nawet powyżej 8 m. Tak duże wymiary oznaczają konieczność zorganizowania właściwego transportu oraz niemałe utrudnienia podczas rozładunku materiału na placu budowy. Co więcej, arkusze te będą potrzebowały również odpowiedniej ilości miejsca do składowania.
    Jednak największym problemem w przypadku tradycyjnej blachodachówki jest ryzyko jej zdeformowania. Najłatwiej może do tego dojść podczas załadunku i rozładunku oraz przy wciąganiu jej na dach. Duże rozmiary arkuszy utrudniają także sam montaż. Pokrywanie blachodachówką dachów o złożonej konstrukcji wiąże się zawsze ze sporą ilością tzw. odpadów, zaś przycinanie jej wymaga odpowiednich narzędzi i czasu (arkuszy blachodachówki nie wolno przycinać narzędziami szybkotnącymi w rodzaju szlifierek kątowych). Jeśli dodać do tego konieczność zważania na warunki atmosferyczne podczas układania dachu (arkusze sporych rozmiarów są niezwykle podatne na działanie wiatru), otrzymujemy całkiem pokaźną listę wad tradycyjnej blachodachówki.

    Mały rozmiar – dużo zalet

    Blachodachówka modułowa od zwykłej blachodachówki różni się przed wszystkim rozmiarem pojedynczych arkuszy. Ich wielkość odpowiada wymiarom tradycyjnej palety transportowej (jeden „listek” to około 0,8 m²), na której możemy pomieścić nawet 350 arkuszy, co daje jakieś 281,75 m² pokrycia. Niewielkie wymiary blachodachówki modułowej oznaczają znaczne ułatwienia w załadunku, transporcie oraz rozładunku na placu budowy. To także oszczędność miejsca koniecznego do składowania materiału. Jednak prawdziwe zalety blachodachówki modułowej uwidaczniają się na etapie samej instalacji pokrycia dachowego.

    Małe arkusze oznaczają przede wszystkim dużo łatwiejszy i szybszy montaż. Pojedynczy moduł może być bez problemu wniesiony i założony przez jedną osobę. Ten typ blachodachówki może być również układany w różnych warunkach atmosferycznych, bez względu na silniejsze, tak groźne dla dużych elementów, podmuchy wiatru. Nie bez znaczenie pozostaje również fakt, iż w przypadku dachów skomplikowanych blachodachówka modułowa oznacza nawet 20 procent mniejszy odpad materiału niż w przypadku tradycyjnej blachodachówki, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na koszt budowy dachu.

    Skoro o kosztach mowa, należy zauważyć, iż cena blachodachówki w modułach jest wyraźnie wyższa od blachodachówki w arkuszach ciętych. Należy jednak pamiętać, iż tę różnicę bardzo starannie wypełnią koszty związane z transportem i montażem pokrycia dachowego. W przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji można być pewnym, iż różnica ta w ostatecznym rozrachunku wyraźnie przechyli się na korzyść blachodachówki modułowej.

    Artykuł powstał przy współpracy z Bratex http://www.bratex.pl.

    Kategoria artykułu:
    Budownictwo i nieruchomości

    Comments to Blachodachówka modułowa – czy warto ją stosować?

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *