background img
banner

Aranżacje kuchni w czarnym kolorze

6 lat temu przez

Czerń w kuchni to dość odważna aranżacja, która nie wszystkim może przypaść do gustu. Jednak warto pochylić się nad problemem i przyjrzeć bliżej tego typu rozwiązaniu, które dobrze wykonane, nada wnętrzu elegancji i oryginalnego charakteru.

1262703_kitchen_corner_-_bandwNajbardziej odpowiednią przestrzenią, nadającą się do zastosowania czerni, będzie duża, przestronna kuchnia o sporym metrażu. Tylko takie wnętrze pozwoli wydobyć wszystkie detale tego rodzaju aranżacji i jednocześnie nie wpłynie negatywnie na optykę całego pomieszczenia. Dobrze jest również, gdy kuchnia posiada co najmniej dwa duże okna, doświetlające wnętrze naturalnym światłem dziennym. Jest to o tyle ważne, że kolor czarny, nieodpowiednio doświetlony, nadaje wnętrzu mrocznego i dość przytłaczającego charakteru, co nie wpłynie zbyt pozytywnie na atmosferę panującą podczas gotowania.

Fronty kuchenne in black

Aranżując kuchnię w kolorze czerni warto zastanowić się na meblami w tym kolorze. Tego typu meble świetnie będą pasować do eleganckich i nowoczesnych minimalistycznych wnętrz. Dobrze wyglądają czarne meble w kontraście z otoczeniem. Przykładowo białe z czerwonymi wstawkami wnętrze będzie świetnym przeciwieństwem dla ciemnych mebli, w myśl zasady, że przeciwieństwa się przyciągają. Zestawienie obu elementów w równie ciemnych odcieniach, nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem, nawet dla samego dobrego samopoczucia. Aranżacje kuchni w takim wykonaniu nigdy się nie sprawdzają.

Decydując się na czarne meble trzeba się zastanowić, jakie fronty kuchenne wybrać. Podstawową kwestią pozostaje zawsze wybór matowych lub błyszczących frontów. Błyszczące fronty mają jedną istotną wadę, o której należy pamiętać. Są bardzo trudne w utrzymaniu czystości. Gładkie, błyszczące powierzchnie uwidaczniają wszystkie zabrudzenia, zacieki i odciski, a głęboka czerń dodatkowo potęguje to wrażenie. Plusem błyszczących frontów jest niewątpliwie optyka. Zdecydowanie powiększają wizualnie wnętrze kuchni, sprawiając złudzenie o wiele większej przestrzeni, niż jest w rzeczywistości. Sytuacje ma się zgoła odwrotnie w przypadku frontów matowych. Fronty kuchenne mogą być wykonane z płyty meblowej, akrylu, forniru wybarwianego lub czarnego szkła. Wybór oczywiście zależy od użytkownika kuchni i specyfiki danego wnętrza.

Czarny marmur

Doskonałym pomysłem, który można wykorzystać aranżując kuchnię, jest zastosowanie czarnych marmurowych płytek na pokrycie ścian i blatu kuchennego. Marmurowe powierzchnie, oprócz nieocenionych walorów estetycznych, posiadają także wyjątkową zaletę, a mianowicie są niezwykle wytrzymałe i trwałe. Nie groźne im są wszelkie uszkodzenia mechaniczne i termiczne, a struktura materiału pozwala w łatwy sposób zadbać o czystość powierzchni. Czarne marmurowe blaty i ściany doskonale łączą się z wszelkimi aranżacjami wykonanymi z drewna lub materiałami drewnopodobnymi.

Nowoczesne kuchnie i dodatki

Czarne nowoczesne kuchnie, z uwagi na swą kolorystyczną specyfikę, potrzebują charakterystycznych dodatków, które przełamią dominującą pozycję czerni. Doskonale sprawdzą się srebrne akcenty, w postaci uchwytów szafek, baterii zlewozmywaka czy podstawowego sprzętu AGD. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje i harmonię wnętrza, które dodatkowo zyska szyku i stanie się jeszcze bardziej wytworne i luksusowe. Nie można tez zapominać o odpowiednim oświetleniu przestrzeni kuchennej. Chodzi tu przede wszystkim o sztuczne światło, zlokalizowane w różnych częściach pomieszczenia. Atrakcyjnie wizualnie wyglądać będą na przykład podświetlone punktowo powierzchnie pod szafkami, nadając wnętrzu niepowtarzalnego, ciepłego nastroju.

 

Kategoria artykułu:
Dom i ogród

Comments to Aranżacje kuchni w czarnym kolorze

  • Jeżeli już faktycznie decydujemy się na tak niecodzienną aranżacje wnętrza musimy pamiętać o oświetleniu, które w tak ciemnym pomieszczeniu jest niezmiernie ważne. Pomyślmy również nad energooszczędną formą oświetlenia, ze względu na to, że w pomieszczeniu tak zaaranżowanym będziemy o wiele częściej korzystać ze sztucznego światła.

    Marlena 7 maja 2014 10:44 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.